W tym roku uczniowie klas drugich uczcili Dzień Taty w pozaszkolnych murach. Tatusiowie i dzieci udali się rowerami do Łęcznowoli. Każde dziecko jechało pod opieką swojego taty … lub mamy - w zastępstwie:) Taki mini rajd wszystkim bardzo się podobał. Na miejscu w świetlicy, dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny, wręczyły tatusiom upominki i ich portrety. Mamy zaś, zadbały o słodki poczęstunek. Następnie na placu odbyły się wspólne zabawy i konkursy. Gościnnie odwiedzili nas strażacy z OSP Dziewule. Atmosfera była gorąca, bo do silnych promieni słońca dołączyły pozytywne emocje.
Dzień Taty w plenerze
- 10
Klasy V w średniowieczu.
W ramach lekcji historii uczniowie klas V budowali makiety osad wiejskich i miejskich pod fachowym okiem p. dyrektor Moniki Wojciechowskiej. Dzięki tym pracom zgłebili tajniki historii średniowiecza. Prace zostały weksponowane na korytarzu szkolnym, aby wszyscy zainteresowani mogli je obejrzeć
15
Podziękowania dla szkolnego koła Caritas
Wizyta w straży- Bezpieczne wakacje
Podczas wakacji nasi uczniowie będą mieli dużo wolnego czasu i mnóstwo ciekawych pomysłów. Na pewno marzą nam się wspaniałe wakacje. Musimy więc zadbać o to, żeby były one udane, ale przede wszystkim bezpieczne.A jeśli zdarzy się jakiś wypadek, wtedy warto wiedzieć jak się zachować i jakie najważniejsze czynności wykonać, by komuś pomóc. 4 czerwca 2019r. uczniowie klas pierwszych wybrali się do Ochotniczej Straży Pożarnej w Zbuczynie. Na miejscu powitali nas druhowie strażacy: p. Hubert Sieczkiewicz, p. Dariusz Maciak i p. Marcin Szcząchor. W trakcie spotkania przybliżyli dzieciom, na czym polega praca strażaka i przekazali cenne wskazówki, jak bezpiecznie zachować się w razie wypadku, czy pożaru, szczególnie podczas nieobecności rodziców. Przypomnieli też numery telefonów alarmowych. Uczniowie dowiedzieli się, również jakie predyspozycje powinien posiadać kandydat na strażaka. Dzieci mogły przymierzyć specjalistyczny i jakże ciężki strój, w którym strażacy gaszą pożary. Dużą atrakcją było oglądanie wozów strażackich. Dzieci mogły wejść do wozów, sprawdzić wyposażenie i przez chwilę poczuć się jak strażacy podczas akcji. Na zakończenie wizyty pierwszoklasiści otrzymali od strażaków zadanie bojowe do wykonania w szkole. A mianowicie: wymyślenie nazw dla dwóch samochodów strażackich. Najciekawsze propozycje zostaną nagrodzone. Była to ciekawa lekcja tuż przed zbliżającymi się wakacjami, za co strażakom serdecznie dziękujemy. Ten dzień nie skończył się tylko wizytą w straży. Nasi uczniowie dalej miło spędzili czas podczas pikniku zorganizowanego z okazji Dnia Dziecka.
Wychowawczynie klas I
19
Geocasching w Gminie Zbuczyn i 19 DH
Skorzystaliśmy z zaproszenia GOK-u w Zbuczynie na przygodę z geocashingiem. Zabawa spodobała się drużynie. Zapoznaliśmy się z ideą geocaschingu i jak korzystać z aplikacji. Jest to świetna zabawa i jednocześnie promocja swojej okolicy. "Mały Rysiek" jest bardzo cierpliwy i skuteczny w wyszukiwaniu skrzynek
10
19 DH z wizytą u Patrona
9 czerwca reprezentacja drużyny udała się do Warszawa Włochy na cmentarz, aby zapalić znicz na grobie patrona drużyny kpt. Jerzego Wojtkowskiego. Odwiedzieliśmy również po drodze Redutę Ordona- bohaterskich obrońców Powstania Listopadowego. Dla zrelaksowania się, wstąpiliśmy do parku trampolin, aby zmierzyć się z grawitacją. I na koniec, jak zwykle atrkacja wyjazdów- MC.
10
Rajd rowerowy "Szlakiem bocianich gniazd"
7 czerwca uczniowie kl. V b, VI b i VI c pod opieką p. Renaty Adamowicz - Celińskiej, p. Piotra Kaliszuka, p. Izabeli Krzeskiej - Chomiuk, p. Marioli Protasiuk, p. Marzeny Radzikowskiej i p. Aliny Zdanowskiej uczestniczyli w rajdzie rowerowym "Szlakiem bocianich gniazd".
Trasa wiodła przez miejscowości położone na terenie Gminy Zbuczyn. Po drodze spotkaliśmy liczne, zasiedlone gniazda bocianie. Odwiedliśmy również gorzelnię w Krzesku Majątku, gdzie poznaliśmy zasady stosowania zamkniętego obiegu wody w produkcji przemysłowej, w jaki sposób funkcjonuje przyzakładowa, biologiczna oczyszczalnia ścieków oraz zwiedziliśmy pięknie zagospodarowany teren wokół zakładu.
Następnie udaliśmy się do tzw. Borowiny na spotkanie z p. Mariuszem Buczkiem - podleśniczym Leśnictwa Zbuczyn, który opowiedział nam o pracy leśnika, szkodnikach trapiących nasze rodzime gatunki drzew, pułapkach feromonowych na owady niszczące drzewostany na terenie leśnictwa.
Na koniec odbyło się ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek, które przygotował dla nas pan podleśniczy.
Dziękujemy rodzicom: p. Jolancie Samoćko i p. Kamili Chromińskiej, które służyły swoją pomocą podczas rajdu.
13
Odpadowe zoo.
Uczniowie ósmych klas Szkoły Podstawowej i trzecich klas Gimnazjum pod opieką pani Marzeny Radzikowskiej wykonali projekty pt. "Odpadowe zoo".
Zadaniem uczniów było wykonanie z odpadów recyklingowych zwierząt naturalnie występujących w środowisku. Wszystkie wytwory uczniów były bardzo ciekawe. Wystawa zwierzaków pojawiła się na korytarzy szkolnym. Na przerwach gromadziły się duże grupy uczniów, którzy z zainteresowaniem oglądali ekspozycję.
10
Dzień Dziecka z Indykiem?!
Tak, tak. Dzień Dziecka można obchodzić z indykiem. A jak? Trzeba było wybrać się do dworku w Mościbrodach, gdzie hodowcy drobiu z naszego regionu przygotowali moc atrakcji dla dzieci z okazji ich święta. Były występy laureatów konkursów piosenki, Pana Sprężynki, zabawy z indykiem i postaciami bajkowymi, malowanie włosów, buziek, zabawy z balonami, wystawa żywych okazów drobiu. Można było również sprawdzić się w roli kucharza i samodzielnie ( pod czujnym okiem kucharza) ugotować potrawkę z indyka, a także zostać strażakiem i sprawdzić się w laniu wody z węża. Największym powodzenie wśród dzieci cieszyły się dmuchane budowle i trampoliny, gdzie można było wyskakać się do woli. Bez żadnego starania się można było w ten upalny poniedziałkowy dzień zażyć również kąpieli słonecznych. Tak wspaniały, pełen atrakcji i niezapomnianych przygód czas przeżyli uczniowie klas drugich.
12
Wizyta w Banku
Dnia 27 maja 2019r. dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na spacer do Banku Spółdzielczego w Zbuczynie. Zostały bardzo mile przyjęte przez pana Prezesa Dariusza Jasińskiego jak i pozostałych pracowników banku. Dzieci wysłuchały historii na temat powstania banku, jego działalności w ciągu ostatnich stu lat. Zapoznały się z maszyną do liczenia pieniędzy, chętnie zadawały pytania, na które dostały wyczerpujące odpowiedzi. Pan prezes zachęcał dzieci do oszczędzania pieniędzy na książeczkach SKO. Na koniec spotkania dzieci otrzymały upominki z firmowym logo. Spotkanie sprawiło wszystkim dużo radości i zadowolenia.
1
Dzień Mamy
26 maja to dzień, kiedy w szczególny sposób dziękujemy Mamom za trud włożony w wychowanie. Z tej okazji wszystkie dzieci klas pierwszych słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza, a także za mądrość. Po występach, w których dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie i wokalne na twarzach mam zauważyć można było radość, szczęście i zadowolenie ze swoich pociech.
Po zakończonym programie artystycznym dzieci wręczyły swoim mamom własnoręcznie wykonane kwiatki. Następnie wszystkie mamy zostały zaproszone do klas na słodki poczęstunek, gdzie w niezwykle miłej i radosnej atmosferze wraz ze swoimi pociechami brały udział w konkursach i quizach przygotowanych na tę uroczystość.
5
Konkurs wiedzy o patronie
W związku z obchodami dwudziestej rocznicy nadania imienia Jana Pawła II naszej szkole w klasach młodszych odbył się konkurs wiedzy o patronie. Uczniowie rywalizowali ze sobą w dwóch grupach: 0-I i II – III. Do I etapu konkursu przystąpili wszyscy uczniowie. Do drugiego etapu – finału zakwalifikowały się najlepsi, po dwie osoby z każdej klasy. W finale każdy zawodnik losował pytanie i odpowiadał przed zebraną publicznością. Emocje były ogromne i wiedza wielu uczestników bardzo rozległa.
W pierwszej grupie zwyciężył
Gabryś Ignatowicz z klasy I c,
II miejsce zajął Igor Chromiński również z klasy I c,
III miejsce zajęła Maja Zielonka z klasy I b.
Natomiast w grupie klas II – III najlepszymi okazali się:
I miejsce Jaś Orzełowski z klasy II c
II miejsce Jakub Prokurat z klasy III a
III miejsce Jakub Młynarz z klasy II b
Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe o patronie, zaś wszyscy biorący udział w finale otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Gratulujemy.
11
Dzień Patrona połączony z XX-leciem nadania imienia Jana Pawła II Szkole Podstawowej w Zbuczynie.
21 maja 2019 r. świętowaliśmy Dzień Patrona. W tym roku było to szczególne wydarzenie, gdyż jednocześnie obchodziliśmy 20- lecie nadania imienia szkole. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w miejscowym kościele z udziałem licznie przybyłych gości. Okolicznościowe słowa charakteryzujące naszego Patrona skierował do społeczności szkolnej ksiądz Piotr Paćkowski – rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej.
Następnie zgromadziliśmy się w sali gimnastycznej, której wystrój nawiązywał do dekoracji sprzed 20 lat. W centrum znajdował się historyczny dla nas portret Patrona oraz relikwie świętego Jana Pawła II, które po raz pierwszy gościły w murach szkoły.
Zaprezentowany program artystyczny zawierał wspomnienia, fakty z okresu przygotowań do nadania imienia szkole, sukcesy uczniów w różnych konkursach, a także najważniejsze przesłania dla uczniów, rodziców i nauczycieli z nauczania Ojca Świętego. Fragmenty archiwalnych filmów z uroczystości nadania imienia szkole oraz z wizyty Papieża w Siedlcach wywołały wielkie zainteresowanie wśród zgromadzonych. Obok przywołanych recytacji wierszy napisanych przez ówczesnych uczniów, mogliśmy usłyszeć piękne wykonania konkursowe z bieżącego roku. Ważnym, wzruszającym punktem programu była prezentacja nagrodzonej przed 11 laty pracy konkursowej naszego absolwenta, za miesiąc kapłana – diakona Karola Biardzkiego, zatytułowanej „Moje spotkanie z Janem Pawłem II”. Piękną oprawę muzyczną przygotowali uczniowie kl. IIIb gimnazjum, profesjonalnie wykonując „Okna Krakowa”, „Źródło”, i „Poza czas” – piosenki poświęcone Janowi Pawłowi II. Młodsi uczniowie z klas II zaśpiewali „Jan Paweł II Wielki”. Dopełnienie scenariusza stanowił hymn szkoły, którego słowa pozostaną przesłaniem dla pokoleń uczniów. Po części artystycznej nadszedł czas na spotkanie przy stole, a także na oglądanie ciekawych prac i pamiątek związanych z Patronem szkoły. Wielu z zaproszonych gości wpisało się do księgi pamiątkowej. Pragniemy, by nauczanie Patrona –Świętego Jana Pawła II było obecne w naszej pamięci, sercach i codzienności, by kształtowało teraźniejszość i przyszłość każdego z nas.
29
Wycieczka nad morze klas V i VI
W dniach 14.05-17.05.2019 uczniowie klas Va,b,c i VIb (55 osób) pod opieka wychowawców byli na 4-dniowej wycieczce nad morzem. Zakwaterowanie w Stegnie.
Oto krótki program:
I dzień: zwiedzanie Zamku Krzyżackiego w w Malborku, z przewodnikiem.
II dzień: spacer po Głównym Mieście w Gdańsku, Fontanna Neptuną, Stary Żuraw i Katedra Mariacką oraz kamieniczki na Długi Targu. Następnie udaliśmy się na Westerplatte .
III dzień: zwiedzanie Oceanarium i statku Dar Pomorza w Gdyni. Wysłuchanie koncertu organowego w katedrze w Gdańsku-Oliwie. Muzeum Bursztynu w Stegnie.
IV dzień: zwiedzanie Fromborka-miasta M. Kopernika, katedry i planetarium.
12
VI Spartakiada Przedszkolaków
Dnia 14 maja 2019r. na terenie Szkoły Podstawowej w Krzesku Królowa- Niwa odbyła się VI Gminna Spartakiada Przedszkolaków pod patronatem Wójta Gminy Zbuczyn. Na zwody sportowe przybyły dzieci z 8 placówek naszej gminy. Oddział przedszkolny ze szkoły podstawowej w Zbuczynie reprezentowali: Bartosz Czarnota, Jakub Chromiński, Piotr Izdebski, Franciszek Kubak, Leon Sadowski, Bartosz Stańczuk, Jakub Chojecki, Igor Chromiński, Jakub Ługowski, Filip Zamyłko wraz z opiekunami: p. Elwirą Kondraciuk oraz p. Sylwią Ostojską. Sprawność ruchową dzieci oceniano w takich konkurencjach, jak: bieg
z przeszkodami, przejście przez tunel, zbieranie grzybków, skok w dal przeciąganie liny. Po pięknej i sportowej walce dzieci ze Zbuczyna zdobyły I miejsce. Na podium na II miejscu stanęły dzieci z oddziału przedszkolnego ze szkoły w Dziewulach, zaś na III dzieci z oddziału przedszkolnego z Krzeska. Dzieci otrzymały pamiątkowe medale, puchar oraz dyplomy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni przez organizatorów na słodki poczęstunek. Dzieci wróciły do szkoły radosne i pełne wrażeń.3
Z kroniki klas drugich
W czwartek 9 maja wybraliśmy się na dwudniową wycieczkę do Sandomierza i w Góry Świętokrzyskie. Spacerując po Sandomierzu oglądaliśmy najważniejsze zabytki: ratusz, kościoły, mury i bramy miasta oraz piękne kamienice. Szliśmy podziemną trasą i wąwozem. W zbrojowni przymierzaliśmy stroje mieszczan z dawnych lat i różne zbroje rycerskie. Drugiego dnia byliśmy w Górach Świętokrzyskich. Nocowaliśmy w Bodzentynie w hotelu „Koziołek”. Na Św. Krzyż wjechaliśmy kolejką. Tam zwiedzaliśmy muzeum przyrodnicze, misyjne, klasztor i krypty. Podziwialiśmy gołoborze i piękną przyrodę. Drogą Królewską zeszliśmy z góry do Nowej Słupi. Po posiłku i odpoczynku wyruszyliśmy w drogę powrotną do Zbuczyna.
- Najbardziej podobała mi się trasa podziemna w Sandomierzu i nocleg w „Koziołku”.
- Najlepiej wspominam przebieranie się w zbrojowni i widoki z gór.
- Wszystko mi się podobało na wycieczce, ale najbardziej nocleg.
- Najbardziej podobało mi się wędrówka po górach i zbroje w Sandomierzu.
Drodzy rodzice nocleg na wycieczce był wspaniałym przeżyciem i nowym, pozytywnym doświadczeniem Waszych pociech. Nie okazał się horrorem, jak tego się obawialiście. Więcej wiary we własne dzieci.
13
Archiwum Aktualności