12 grudnia 2018 roku odbył się Ogólnopolski Konkurs Matematyczny "Plus" organizowany przez Firmę Edukacyjną "Orzeł". W konkursie wzięło udział 38 uczniów naszej szkoły, których opiekunami były p. Magda Chojecka - Buczek, p. Magdalena Pysz i p. Edyta Rzewuska. Paweł Ćmil, uczeń klasy VI b, zajął II miejsce, zdobywając 49 punktów na 50 możliwych. Tuż przed podium znalazł się Mateusz Jurzyk, uczeń klasy V c. Uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy powodzenia w następnych edycjach !!!
Ogólnopolski Konkurs Matematyczny "Plus"
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
21 marca 2019 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. - ang. World Down Syndrome Day (WDSD) – święto obchodzone corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa (ang. Down Syndrome International, DSI) ustanowione w 2005 roku, od 2012 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.
12Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.
O tym, że dziecko ma Zespół Downa mogą świadczyć charakterystyczne cechy jego wyglądu m. in.: spłaszczona potylica i nasada nosa, migdałowaty kształt oczu, fałd nad powieką, nisko osadzone, małe małżowiny uszne, powiększony język, krótkie kończyny w stosunku do długości tułowia, szerokie i krótkie dłonie oraz stopy. Poza cechami fizycznymi typowe dla zespołu Downa są również poważne schorzenia i problemy zdrowotne. Są to między innymi: wady serca, zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego, obniżona odporność. Osoby z zespołem Downa często cierpią na padaczkę, mają kłopoty ze słuchem i wzrokiem. Zmianom morfologicznym towarzyszą wady rozwojowe, zwłaszcza wady serca, schorzenia układu pokarmowego, problemy z tarczycą.
Tego dnia zakłada się kolorowe skarpetki – ale koniecznie nie do pary. Skarpetki są symbolem dodatkowej trzeciej pary chromosomu 21, którą to osoby z Zespołem Downa posiadają.
W naszej szkole obchodziliśmy ten niezwykły dzień zakładając niepasujące do siebie skarpetki. Wolontariusze naszego Koła Caritas pod opieką pań Aleksandry Sobczak, Edyty Krasuskiej, Magdaleny Pysz oraz Izabeli Krzeskiej - Chomiuk przygotowali trzy gazetki dotyczące samego Zespołu Downa, aby zachęcić wszystkich do włączenia się w akcję oraz założenia niepasujących do siebie skarpetek. Przygotowaliśmy zbiórkę makulatury, uporządkowanie jej oraz sprzedaż - dla małego chłopca z Zespołem Downa – Filipka. Dochód ze zbiórki przekazany zostanie na subkonto Filipka, który potrzebuje specjalistycznego stołu do rehabilitacji.
Jak zawsze można było liczyć na zaangażowanie naszych uczniów. Tak trzymać! Dziękujemy! Zresztą, zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Międzynarodowy Dzień Szczęścia w Zbuczynie
„Co robić, by być szczęśliwym?” – na to pytanie starali się odpowiedzieć członkowie społeczności Szkoły Podstawowej w Zbuczynie z okazji obchodzonego 20 marca Międzynarodowego Dnia Szczęścia. W ramach tego święta przeprowadzono ankiety badające poziom szczęścia u uczniów. Wnioski z badania posłużą do codziennej pracy wychowawczej z młodzieżą oraz poprawy ich samopoczucia w szkole. Uczniowie mieli też okazję zaprezentowania swoich zdolności literackich, prezentując rymowanki o szczęściu. Przedstawiciele szkoły zadbali, aby w tym wyjątkowym dniu uśmiech zagościł nie tylko na ustach uczniów i nauczycieli, ale także całej społeczności lokalnej.
15Delegacja uczniów i nauczycieli udała się z życzeniami do instytucji lokalnych, jak również promowała radość życia na ulicach Zbuczyna, wręczając przechodniom serduszka z mottami motywującymi. Młodzież zapewniała, że szczęścia nie trzeba szukać daleko, ponieważ ono jest w nas i w ludziach, których spotykamy na co dzień.
Relacja z naszej akcji na portalu Podlasie24.pl
http://podlasie24.pl/powiat-siedlecki/region/miedzynarodowy-dzien-szczescia-w-zbuczynie-297b4.html
Finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o El Greco
27 marca 2019 r. w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o El Greco. Jego celem było poznanie dzieł mistrza z Toledo oraz propagowanie sztuki i kultury iberyjskiej. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów: Magdalena Kowieska i Filip Świderski. W zmaganiach konkursowych Magda zajęła II miejsce a w nagrodę otrzymała laptop.
Spotkanie z panią fryzjerką.
Dnia 28.02.2019 dzieci z oddziału przedszkolnego spotkały się z panią fryzjerką – p. Ewą Jastrzębską (mamą Olga z grupy Ob.). Pani Ewa opowiedziała o swoim zawodzie, zaprezentowała akcesoria fryzjerskie, a na koniec spotkania dzieci miały okazję zrobić sobie nową fryzurę. Dużym powodzeniem cieszyły się kolorowe farbki do włosów oraz nietypowe szablony. Dzieci chętnie zadawały pytania, na które dostały odpowiedzi. Pani Ewie Jastrzębskiej serdecznie dziękujemy za ciekawe zajęcia oraz poświęcony czas.
6
Sportowy zlot Hufca ZHP "Podlasie"
W dniach 8-10 marca odwiedziliśmy Mordy w ramach zlotu sportowego Hufca "Podlasie". Tym razem prym wiodły nasze biszkopty (najmłodsi). Walczyli dzielnie. W unihokeju pozostali niepokonani. Przedstawili również układ taneczny i walczyli w wyścigu rzędów. To był ich pierwszy zlot. Zdali egzamin i .... kadra .... też.
12
Wizyta pierwszoklasistów w gabinecie stomatologicznym.
W ramach kształtowania nawyków prozdrowotnych, dnia 19 lutego 2019 roku. uczniowie klasy I a odwiedzili pobliski gabinet stomatologiczny. Celem wycieczki było uświadomienie dzieciom konieczności dbania o zęby i higienę jamy ustnej jak również przestrzegania zdrowej diety. Pani doktor przyjęła nas bardzo serdecznie. Zapoznała dzieci z wyposażeniem gabinetu stomatologicznego, wyjaśniła jak się leczy zęby, pokazała działanie sprzętu medycznego. Każde z dziecka mogło usiąść na fotelu, na którym pani stomatolog pracuje. Dzieci były bardzo zainteresowane wizytą w gabinecie lekarskim. Mam nadzieję, ze będą go systematycznie odwiedzały w ramach wizyt kontrolnych oraz pozbędą się lęku z tym związanego. Uczniowie wysłuchali również pogadanki na temat ważności i konieczności dbania o higienę jamy ustnej, przełamania obaw przed wizytą u dentysty, a także kształtowanie nawyków prozdrowotnych.
10Pierwszaki dobrze wiedząo negatywnym wpływie próchnicy na zęby mleczne i na zęby stałe, wiedzą jakie pokarmy dobrze służą budowie zębów, a jakie je niszczą. Na pamiątkę spotkania Pani doktor wręczyła dzieciom kolorowanki zachęcające do dbania o piękny uśmiech. Mamy nadzieję, że pierwszoklasiści nie będą czuć lęku przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Bardzo dziękujemy za tak życzliwe przyjęcie i liczymy na dalszą, owocną współpracę.
Wychowawczyni Małgorzata Rafał
Czas na teatr
Dnia 4 marca 2019 roku dzieci z klas pierwszych wybrały się na wycieczkę do Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, aby obejrzeć spektakl pt.: Plastusiowy pamiętnk i plamy . To bajka adresowana przede wszystkim do najmłodszych widzów. Muzyczny spektakl powstał na motywach Plastusiowego pamiętnika Marii Kownackiej i choć pierwszy odcinek tej historii ukazał się w 1931 roku, to wciąż opowieść plastelinowego ludzika fascynuje i bawi kolejne pokolenia. Zabawne dialogi, wartko tocząca się akcja, autorskie piosenki i stylowa scenografia w formie piórnika zachwyciło młodą publiczność.Pierwszaki z niezwykłym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Z wypiekami na twarzach patrzyły na malutką Tosię, która zamieszkała w drewnianym piórniku z pozostałymi jego mieszkańcami. Dzieci z niepokojem śledziły losy i przygody przyborów szkolnych. Aktorzy, prawdziwa scena, muzyka oraz bajecznie kolorowe kostiumy przyciągały uwagę młodych widzów i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt. Była to nasza pierwsza wspólna wizyta w teatrze, ale zapewne nie ostatnia!!!
Niecodzienna lekcji przyrody.
W piątek przed feriami uczniowie klas 0 - IV uczestniczyły w niecodziennej lekcji przyrody. Otóż mogły podziwiać, a ci odważniejsi nawet niektóre dotknąć, żywe okazy płazów: rzekotkę australijską, salamandrę plamistą, kumaka, traszkę i ropuchę olbrzymią. Mimo, iż zwykle u wielu osób zwierzęta te budzą strach, a nawet wstręt, jednak tym razem ciekawość wzięła górę i niemal wszyscy chcieli z bliska przyjrzeć się tym płazom. Dzieci zadawały pytania pani prezentującej zwierzątka i z uwagą wysłuchały ich odgłosów.
12
Konkurs przyrodniczy „Ssaki naszych lasów”
14 grudnia 37 uczniów naszej szkoły, pod opieką p. Marzeny Radzikowskiej, wzięło udział w konkursie wiedzy pt. „Ssaki naszych lasów” organizowanym przez Nadleśnictwo Siedlce. We wcześniejszym terminie pracownik nadleśnictwa przeprowadził zajęcia przygotowujące, na których uczestnicy uzyskali informacje dotyczące ssaków. 11 stycznia 2019 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów
10W kategorii uczniów klas V - VI (na 155 uczestników) laureatami zostali:
- Karol Krypa kl. VI b - III miejsce,
- Aleksandra Izdebska kl. V c - wyróżnienie,
- Hubert Zamyłko kl. VI b - wyróżnienie.
W kategorii uczniów klas VII, VIII i gimnazjum (na 199 uczestników) laureatami zostali:
- Patrycja Sobiczewska kl. III b - III miejsce,
- Magdalena Kowieska kl. III c - wyróżnienie,
- Kinga Sprzączak kl. III c - wyróżnienie.
Wycieczka do Warszawy
12 grudnia 2018 r. uczniowie klasy 7a i 7b z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Warszawy.Pierwszym punktem naszego programu było zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego, gdzie wysłuchaliśmy ciekawych historii opowiadanych przez przewodników. Następnie wybraliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, aby osobiści odkrywać prawa rządzące światem. Spędziliśmy tam 3 godziny dokonując intrygujących eksperymentów, pomiarów i odkryć. Wycieczkę zakończyliśmy spacerem po Starym Mieście, podziwiając świąteczne dekoracje i słuchając interesujących historii związanych z naszą stolicą.
16
Mikołajkowa wycieczka do Warszawy
6 grudnia uczniowie klas IVa i IVb pod opieką p. Natalii Kondraciuk, p. Ewy Cholewińskiej i p. Magdy Chojeckiej-Buczek uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Początkowym punktem programu było zwiedzanie dawnej rezydencji polskich królów, którą odbudowano po zniszczeniach II wojny światowej. Podziwialiśmy apartamenty Zamku Królewskiego, Salę Tronową, Salę Canaletta oraz miejsce, w którym odbywały się obiady czwartkowe organizowane przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
9Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, w którym zgromadzone eksponaty przygotowane były na naszą ciekawość, chęć działania i poznawania świata. Późnym popołudniem skierowaliśmy się do siedziby króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Mogliśmy nie tylko spacerować po ciekawie oświetlonym ogrodzie, ale i obejrzeć wyświetloną na tle wilanowskiej rezydencji „Bajkę o królewskiej wydrze”.
MIKOŁAJKI
6 grudnia to szczególny dzień małych radości i uśmiechów. Mikołajki (bo o nich mowa) w naszej szkole w klasach 0 – III przebiegały w atmosferze teatru i spotkania z żywym aktorem oraz kina pełnego animowanych przygód, ale też smaku uwielbianego przez dzieci popcornu. Dzieci z oddziałów przedszkolnych obejrzały przedstawienie teatralne „Afryka Kazika”, z którego dowiedziały się mnóstwo ciekawych rzeczy o tym kontynencie.
2Uczniowie pierwszych i drugich klas bawili się z Grinchem, który (o zgrozo!) chciał ukraść święta. Klasy III uczestniczyły w „Misji Yeti”, która dowiodła, że sława nie jest najważniejsza. Mikołajkowe świętowanie trwało do końca dnia. W klasach czekały na dzieci drobne niespodzianki, w domach zapewne „słodkie szaleństwo”.
Koncert Pieśni Patriotycznych
Dnia 7 grudnia w Szkole Podstawowej w Zbuczynie odbył się Koncert Pieśni Patriotycznych z okazji 100- lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 600- lecia parafii i miejscowości Zbuczyn. Utwory zaprezentowali: dyrekcja, nauczyciele, rodzice, uczniowie oraz wójt Gminy Zbuczyn Tomasz Hapunowicz. Koncertu wysłuchali zaproszeni goście: proboszcz tutejszej parafii Stanisław Chodźko, radni Gminy Zbuczyn, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zbuczynie, emerytowani nauczyciele i inni członkowie społeczności lokalnej.
22Poprzez śpiew wyrażono szacunek poległym w walkach za niepodległą Ojczyznę. Dyrektor szkoły składa wszystkimo wykonawcom utworów, osobom przygotowującym uczniów ( nauczycielom, rodzicom ) i wszystkim, którzy dołożyli starań, aby koncert odbył się w tak miłej i podniosłej atmosferze. Dziękuję również za dobre słowo, zachętę, oozytywny oddźwięk. Liczne grono przybyłych to znak, że warto podejmować tego typu inicjatywy w przyszłości.
Bożonarodzeniowy zlot harcerski.
W dniach 7-9 grudnia w naszej szkole odbył się bożonarodzeniowy zlot harcerski Hufca "Podlasie". W Zlocie wzięło udział 23 drużyny harcerskie, zuchowe, wedrownicze i nieprzetartego szlaku w liczbie 350 osób. W piątek i sobotę do wieczora wszyscy uwijali się jak mrówki przygotowując wieczerzę wigilijną.
6Wspólna wieczerza wigilijna rozpoczęła się o godzinie 19.30. Wśród zaproszonych gości byli: zastępca wójta Gminy Zbuczyn p. Dariusz Cegiełkowski, ks. proboszcz Stanisław Chodźko oraz nasza dyrekcja w osobach p. Monika Wojciechowska i p. Andrzej Chromiński. Po kolacji i wspólnym śpiewaniu kolęd odwiedził nas Święty Mikołaj. W niedzielę zlot zakończył się, i wszyscy powrócili do swoich domów.
Dzień Pluszowego Misia w bibliotece
Czy to jutro, czy to dziś wszystkim jest potrzebny miś.
26 listopada 2018 r. dzieci klas 0a i 0b odwiedziły bibliotekę szkolną, aby świętować Święto Misia. Dzieci przyniosły ulubione „misiowe przytulanki”. Były misie małe i duże, nowe i zmęczone przytulaniem. Zerówkowicze opowiadały o swoich pluszowych przyjaciołach, słuchały wierszy i fragmentów książek z bohaterem misiem, tańczyły z nimi i śpiewały. Bawiły się w Starego Niedźwiedzia, odbijały balon wraz z misiem oraz próbowały misiowego przysmaku.
11
Noc w bibliotece
23 listopada, w piątek odbyła się V edycja „Nocy w bibliotece”. W tym roku była to „Noc z królami” i wpisała się jako kolejne wydarzenie obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W tym niezwykłym spotkaniu z przeszłością wzięli udział uczniowie klas piątych (53 uczestników), wolontariusze Szkolnego Koła Caritas oraz wielu nauczycieli. Po godz. 19,00 wszyscy przenieśli się na dwór królowej Jadwigi, by z zainteresowaniem wysłuchać opowieści z tamtych czasów. „Kronikę pisaną igłą” odczytała zebranym pani dyrektor Monika Wojciechowska. Następnie poszczególne klasy piąte mogły zaprezentować się w strojach z epoki królów. W barwnym orszaku, tanecznym krokiem, przeparadowały pary królewskie i dworzanie.
Około godz. 21.00, w kolejnym czytaniu ksiądz proboszcz Stanisław Chodżko przedstawił nam opowieść z czasów Jana II Kazimierza o obronie Jasnej Góry przed Szwedami. W dalszej części wieczoru uczniowie pracowali w zespołach – rywalizowali w konkursie wiedzy o królach i Patronie szkoły. Konkurs miał charakter gry „Odpowiedz na pytanie lub wykonaj zadanie”. W przerwie emocjonującej zabawy był czas na dworską kolację. Po północy rozpoczęła się gra terenowa – podchody. Poszczególne grupy miały do wykonania 4 zadania: odśpiewać jak najgłośniej dowolną pieśń patriotyczną, odnaleźć symbole władzy królewskiej, określić czas panowania wybranego króla, nauczyć się tańca dworskiego – menuetu. Podchody były ciekawym doświadczeniem, gdyż trasa przebiegała w ciemnościach, a duchy królów, w które wcielili się wolontariusze, wywoływały dodatkowe emocje. Mimo późnej pory ( ok. 2.00 po północy) wszyscy ochoczo przystąpili do wspólnej , długiej zabawy. Znów były tańce dworskie, wiele zabaw integracyjnych wzbudzających entuzjazm uczestników. Była godzina 5.00, kiedy wszyscy zasnęli kamiennym snem, żeby obudzić się o 7.00 i tańcem rozpocząć nowy dzień.
Akcja Caritas Diecezji Siedleckiej „Zmyj szarość z ich życia”.
Szkolne Koło Caritas nr 37 z naszej szkoły wraz z opiekunami: p. Edytą Krasuską, p. Magdaleną Pysz i p. Aleksandrą Sobczak podjęło się przeprowadzenia akcji Caritas Diecezji Siedleckiej „Zmyj szarość z ich życia”, która zorganizowana została z okazji II Światowego Dnia Ubogich. Akcja polegała na zbiórce wielu różnych kosmetyków do higieny ciała – od szamponów po przybory do golenia. Zbiórka trwała do 18 listopada br. Po raz kolejny nasi uczniowie wraz z rodzinami pokazali, że można na nich liczyć – zebraliśmy aż 15 pudełek z kosmetykami, które zostały odebrane ze szkoły przez panią Monikę Rybaczewską 22 listopada i zostaną przekazane do dwóch Noclegowni dla Bezdomnych: przy ul. Kąpielowej 11 w Białej Podlaskiej i przy ul. Południowej 1 w Siedlcach.
Zbiórka pokazuje, jak w prosty sposób można wyciągnąć pomocną dłoń do ludzi, którzy borykają się z bezdomnością.
100 rocznica Odzyskania Niepodległości
W związku z 100 rocznicą Odzyskania Niepodległości, uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Marzeny Chromińskiej, p. Bogusławy Patej i p. Marzeny Radzikowskiej, przygotowali karty okolicznościowe, które zostały przekazane na ręce pana Henryka Kalinowskiego - prezesa Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.
2Były one wyrazem uznania dla patriotycznej postawy, odwagi, poświęcenia i zaangażowania w umacnianie bezpieczeństwa i wolności naszego państwa. Uczniowie zwrócili się z prośbą o przekazanie ich osobom, które swoją postawą dały młodemu pokoleniu najlepszą lekcję historii i patriotyzmu.
Ogólnopolska Olimpiada Franciszkańska
Uczennica klasy Vc Magdalena Krypa wzięła udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Franciszkańskiej.W kategorii plastycznej za swoją pracę wykonaną węglem otrzymała I miejsce. Opiekunem uczennicy była p. Edyta Krasuska. Gratulujemy serdecznie.
Archiwum Aktualności