Dnia 19.11.2018 do naszej szkoły przybyli żołnierze z Siedleckiej Kompanii Saperów: szer. Anna Oczkowska, st. chor. Grzegorz Sobol, plut. Karol Kondraciuk. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III. Żołnierze zaprezentowali umundurowanie oraz sprzęt wojskowy. Dużym powodzeniem cieszył się wykrywacz metali oraz kamizelka kuloodporna i hełmy. Dzieci chętnie zadawały pytania, a żołnierze cierpliwie odpowiadali. Na koniec spotkania uczniowie zostali obdarowani upominkami: ołówkami, zakładkami i smyczami do kluczy. Przygotowany pokaz był niezapomnianą atrakcją dla dzieci.
Spotkanie z żołnierzami
- 5
NAJMŁODSI DLA NIEPODLEGŁEJ
Uczniowie klas młodszych z zaangażowaniem włączyli się w obchody 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Wszyscy wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym pt. : „Jaki znak twój? Orzeł biały!”. Prace zostały wykonane bardzo starannie, pomysłowo i różnymi technikami. Najpiękniejsze z nich wyróżniono. Prace zostały zaprezentowane społeczności szkolnej na wystawie pokonkursowej.
- Z okazji Narodowego Święta Niepodległości korytarz szkolny na I piętrze i sale lekcyjne edukacji wczesnoszkolnej przyozdobiły gazetki w biało – czerwonych barwach.
- Uczniowie klas drugich włączyli się w przygotowanie uroczystej akademii w dniu 9 listopada. „Rota” oraz pantomima pt.: ”Pisk orła” wzbudziły w odbiorcach uznanie i niezapomniane wrażenia.
204.11 listopada rekordowa liczba (83) uczniów klas 0 – III wzięła udział w IX Biegu Niepodległości. Wszyscy startujący dobiegli do mety zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi.
5. W ramach obchodów Święta Niepodległości uczniowie uczcili pamięć, tych którzy walczyli za Ojczyznę zapalając znicze przy pomniku „Obrońców Ojczyzny” oraz na grobach żołnierskich na miejscowym cmentarzu.
6. Poznawali także historię swojej miejscowości przedstawioną na zdjęciach wystawy plenerowej.
Obecnie pracujemy nad repertuarem do koncertu piosenek patriotycznych.
#10tondlaAmelki
Wkręciliśmy się…. w pomaganie J - małej Amelce- cudownej walecznej dziewczynce. Amelka urodziła się z wrodzonym brakiem kości piszczelowych w obu nóżkach, wrodzoną wadą stóp końsko – szpotawą. Dziewczynka nie ma również kości promieniowej w prawej rączce, ma w niej wykształcony tylko 1 paluszek. Możliwość samodzielnego poruszania się umożliwi jedynie bardzo kosztowna seria operacji w Paley Institute i długotrwała rehabilitacja.
8Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas nr 37 Szkoły Podstawowej w Zbuczynie przekazali w dniu 20.11.2018 r. 258 kg korków i nakrętek po plastikowych butelkach. Korki odebrał od nas pan Tomasz Skóra. Nasi wolontariusze dzielnie zapakowali wszystkie worki z korkami do auta. Pan Tomasz zabrał je do dokładnego zważenia. Dziękujemy bardzo serdecznie za pomoc w sfinalizowaniu akcji. Chcielibyśmy również złożyć serdeczne podziękowania paniom: Marzenie Radzikowskiej oraz Marioli Protasiuk za współpracę oraz wsparcie w promowaniu akcji.
I Wy również możecie przyłączyć! Każda pomoc się liczy, każdy kilogram daje szansę i przybliża Amelkę do zdrowia.
XII Festiwal Filmów Rosyjskich...
15 listopada 2018 uczniowie naszej szkoły mieli okazję przeżyć niesamowitą przygodę. Byli uczestnikami niezwykłego maratonu filmów rosyjskich " SPUTNIK nad Polską". Już po raz XII Festiwal, który cieszy się ogromnym powodzeniem wśród miłośników kina, dostarczył odbiorcom niesamowitych wrażeń. Uczniowie klas III gimnazjum i VIII szkoły podstawowej wraz z opiekunem mieli możliwość obejrzenia trzech filmów w oryginale "Лили" (Lili), "ОН-ДРАКОН" (Zaklęty w smoka) oraz "Последний Богатырь" (Ostatni Bohater).
11Każdy z nich pokazywał inne emocje, przedstawiał inne problemy a najważniejsze uczył rozumienia ze słuchu. Młodzież miała okazję posłuchać oryginalnego języka rosyjskiego, utrwalić znane już słowa oraz poznać nowe. Festiwal dał możliwość poszerzenia swojego słownictwa, był świetną zabawą językową. Sputnik daje możliwość zawarcia nowych przyjaźni, sprawdzenia swojej wiedzy językowej oraz poznania innej kultury. Na pewno była to niezapomniana wyprawa oraz żywa lekcja języka rosyjskiego, którą powtórzymy juz za rok.
Justyna Krysiak -nauczyciel języka rosyjskiego
Konkurs Pieśni Patriotycznej
13 listopada 2018 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. S. Staszica w Siedlcach odbył się etap diecezjalny Konkursu Pieśni Patriotycznej "Patriota" zorganizowany przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Wziął w nim udział nasz szkolny zespół ,, Wojownicy Pana, który przygotowywał się pod kierunkiem p. Edyty Krasuskiej i p. Matyldy Modrzewskiej. W naszej kategorii startowało 30 zespołów. Prezentowana przez nas piosenka ,,Uwierz Polsko" zajęła II miejsce. Gratulujemy.
11 listopada- 9 Bieg Niepodległości
Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęły się w kościele parafialnym w Zbuczynie- odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny. Później wszyscy przenieśli się na teren cmentarza pod pomnik Poległych Obrońców Ojczyzny. Pod pomnikiem Poległych Obrońców Ojczyzny wójt gminy Tomasz Hapunowicz powiedział, że Narodowe Święto Niepodległości po 123 latach zaborów to jedno z ważniejszych wydarzeń dla Polaków. Pod pomnikiem odśpiewano również hymn państwowy i złożono wiązki kwiatów. W uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe ochotniczych straży pożarnych i szkół z terenu gminy Zbuczyn oraz harcerze.
Podczas Święta Niepodległości odbył się IX Bieg Niepodległości. W tym roku biegacze pobili rekord frekwencji. Na start zgłosiło się około 300 osób. Organizatorzy, dla najlepszej trójki biegaczy z poszczególnych kategorii wiekowych, przygotowali puchary i upominki.
więcej informacji...
Wycieczka do Warszawy.
9.11.2018 r. uczniowie klas piątych wraz z nauczycielkami: B.Patej, M. Pysz, M . Protasiuk, E. Litwiniak, byli na wycieczce w Warszawie .Ciekawe doświadczenia przeprowadzaliśmy w Centrum Nauki Kopernik, w planetarium obejrzeliśmy film „Na skrzydłach marzeń”. Podczas spaceru w Łazienkach Królewskich zwiedziliśmy z przewodnikiem Pałac na Wyspie ,Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa oraz Powozownię. Wycieczka dostarczyła wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.
12
XIII Gminny Konkurs Piosenki Religijnej
Dnia 24.10.2018 r. w Szkole Podstawowej w Dziewulach odbył się XIII Gminny Konkurs Piosenki Religijnej. Organizatorami konkursu była Szkoła Podstawowa w Dziewulach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Zbuczynie. Na konkurs przyjechali młodzi artyści ze szkół podstawowych z: Czurył, Ługów Wielkich, Izdebek Kosnów, Borków Kosów, Krzeska Królowa Niwa, Zbuczyna, Dziewul i Radomyśli, gimnazjów z Izdebek Kosnów, Zbuczyna Radomyśli i Dziewul, Parafii Zbuczyn oraz Parafii Dziewule.
2Uczniowie wystąpili w 3 kategoriach wiekowych. Sukcesy naszych uczniów w poszczególnych kategoriach:
Przedszkola i klasy 0-III
Nikola Trojanowska III miejsce i zespół II miejsce - opiekun p. Anna Kondraciuk
Klasy IV-VI-
Magdalena Krypa II miejsce i zespół wyróżnienie - opiekunowie: p. Edyta Krasuska i p. Matylda Modrzewska
Klasy VI-VII i III Gimnazjum-
soliści: Wiktoria Nowosielska I miejsce, Agnieszka Chojecka II miejsce
oraz zespół Wojownicy Pana - I miejsce- opiekunowie: p. Matylda Modrzewska i p. Edyta KrasuskaSerdecznie gratulujemy!
JESIENNA WYPRAWA
Pięknego jesiennego dnia uczniowie klas II wybrali się do lasu na spotkanie z leśnikiem. Pan Waldemar Woźniak oczekiwał dzieci obok nowo powstałej kapliczki przedstawiającej św. Huberta z białym jeleniem. Opowiedział ciekawą legendę o patronie myśliwych i leśników. Przybliżył też dzieciom swoją pracę i przekazał ciekawostki dotyczące roślin i zwierząt leśnych.
8Pod czujnym okiem fachowca uczniowie rozpoznawali po liściach i sylwetkach drzewa i krzewy rosnące w zbuczyńskim lesie. A zebrany materiał przyrodniczy wykorzystali w szkole na prace plastyczne i techniczne. Panu Waldemarowi Woźniakowi serdecznie dziękujemy za ciekawą lekcję przyrody i poświęcony nam czas.
Ślubowanie klas I
19 października 2018r. w naszej szkole odbyło się uroczyste Ślubowanie klas I. Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, dzieci z klas pierwszych zaprezentowały swoje umiejętności w programie artystycznym. Otuchy dodawali im Rodzice, którzy przybyli na uroczystość w licznym gronie.
15Następnie ,,pierwszoklasiści’’ złożyli ślubowanie na sztandar szkoły:
My uczniowie klas I Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zbuczynie uroczyście ślubujemy:
- godnie reprezentować dobre imię naszej szkoły;
- być pilnymi i wzorowymi uczniami;
- być dobrymi kolegami;
- postępować zgodnie z nauką patrona naszej szkoły Jana Pawła II;
- swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Dyrektor Szkoły pani Monika Wojciechowska dokonała ceremonii pasowania dotykając ramię każdego ucznia dużym ołówkiem i wypowiadając słowa: ,,Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Zbuczynie” Uśmiechnięci Pierwszoklasiści przyjęli życzenia i drobne upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Na zakończenie uroczystości dzieci podziękowały swoim rodzicom:
To , że jesteśmy uczniami
Naszym rodzicom zawdzięczamy
I z całego serca głośno wołamy:
MAMO I TATO
DZIĘKUJEMY WAM ZA TO!
Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech,
a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.Wychowawcy klas I
Rajd rowerowy śladami mogił i powstań narodowowyzwoleńczych.
Klasy VI włączyły się w obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dnia 9 października wyruszyliśmy na rajd rowerowy śladami mogił i powstań narodowowyzwoleńczych na terenie Gminy Zbuczyn. Naszym pierwszym przystankiem był stary cmentarz w Zbuczynie, gdzie dowiedzieliśmy się historii walki Polaków o odzyskanie granic od czasów rozbiorów aż do II Wojny Światowej. Kolejnym etapem było odwiedzenie krzyża Żołnierzy Wyklętych w Borkach Kosach. Pan Łukasz Lipiński opowiedział nam losy młodych chłopców oraz dziewcząt, którzy drżąc o własne życie i zdrowie ofiarnie walczyli o dobro i byt naszej Ojczyzny. Ostatnim punktem naszej wyprawy była mogiła powstańcza w lesie koło Łęcznowoli.
13Według wiedzy Pani Jolanty Samoćko, krzyż ten upamiętnia żyjące tam w okresie okupacji i pomordowane lub zesłane na Sybir rodziny polskie. Wszystkie te miejsca zostały przez nas posprzątane, zapaliliśmy znicze i pomodliliśmy się. A co najważniejsze, wiedza na temat życia i walki w okresie powstań narodowowyzwoleńczych na zawsze pozostanie w naszych sercach i pamięci.
ZAWODY NASZYCH RODZICÓW
Podczas omawiania tematów związanych z jesiennymi zbiorami i pracą rolników uczniowie klas II gościli na swoich zajęciach rodziców, którzy zajmują się rolnictwem. W klasie II a był pan Henryk Krasuski- tata Magdy i Grzesia, a w klasie II c pan Piotr Ipochorski – tata Szymona. Ojcowie naszych uczniów opowiadali o pracach polowych w kolejnych porach roku, maszynach i urządzeniach, które wykorzystują w tych pracach. Pomagali także dzieciom rozpoznawać i nazywać zboża, jakie są uprawiane w naszym kraju.
4Pan Ipochorski swoją pracę w gospodarstwie łączy z zawodem agronoma. Doradza innym rolnikom jak osiągnąć wyższe plony z uprawianych pól. Tak więc uczniowie poznali nowy zawód – agronoma. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzieci chętnie zadawały liczne pytania, które nie pozostawały bez odpowiedzi. Zaproszonym gościom serdecznie dziękujemy.
Nasz Patron – 40 lat temu...
16 października 2018 r. cała społeczność szkolna zgromadziła się w sali gimnastycznej, by uczcić 40. rocznicę powołania Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu szkoły, z zainteresowaniem prześledziliśmy najważniejsze wydarzenia z życia naszego Patrona, przedstawione w formie ciekawej prezentacji. Następnie modliliśmy się za wstawiennictwem Świętego Jana Pawła II w intencjach szkoły, uczniów i nauczycieli. Wspólne odśpiewanie „Barki” zakończyło spotkanie upamiętniające to wielkie, historyczne wydarzenie sprzed 40 lat.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
16 października 2018 roku odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Mamy przyjemność przedstawić Państwu członków SU: Agnieszka Jaszczuk – przewodnicząca SU, Małgorzata Jasińska – zastępca przewodniczącej SU, Kamil Zamyłko – członek SU, Aleksandra Czarnota – członek SU. Wszystkim kandydatom, a teraz już członkom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w zaplanowanych działaniach.
3Wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się pod opieką pań: Julity Skiby, Aleksandry Sobczak oraz Katarzyny Zdanowskiej. W komisji wyborczej zasiadły uczennice: Kinga Sprzączak, Magdalena Oklińska oraz Oliwia Iwanowska. Dziękujemy również wszystkim nauczycielom, którzy umożliwili nam sprawne przeprowadzenie wyborów, przyprowadzając klasy na wyznaczonej godzinie.
Z wizytą u kochanej MAMY. A było nas ponad 14 tysięcy...
Nasi uczniowie pod opieka p. Edyty Krasuskiej i p. Mirosławy Borkowskiej po raz kolejny wzięli udział w Ogólnopolskim Zjeździe Szkół im. Jana Pawła II na Jasnej Górze. Hasło tegorocznej pielgrzymki - Promieniowanie ojcostwa - połączyło na jasnogórskich błoniach ponad 14 tysięcy pielgrzymów z ponad 300 szkół z Polski i z Białorusi. Modliliśmy się w intencji ojczyzny, młodzieży oraz dziękowaliśmy za pontyfikat Jana Pawła II.
6Tegoroczną pielgrzymkę rozpoczęliśmy 10 października wędrówką na Święty Krzyż, gdzie z wielkim wzruszeniem przyjęliśmy błogosławieństwo relikwiami krzyża na którym umarł Pan Jezus.Później ,,przenieśliśmy się w czasie i znaleźliśmy się w wiosce średniowiecznej, a tam szukaliśmy skarbu, wykuwaliśmy podkowy u kowala, piekliśmy podpłomyki i śpiewaliśmy piosenki przy ognisku. Wieczorem spotkaliśmy się na wspólnej modlitwie różańcowej po której odbyły się gry i zabawy integracyjne. Wiele radości sprawiła nam wspólna gra PAPIESKA- odpowiedz na pytanie lub wykonaj zadanie.11 października dotarliśmy na Jasną Górę. Abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, wieloletni sekretarz papieża Polaka powiedział w homilii, że Jan Paweł II był ojcem zwłaszcza dla młodych ludzi, o których bardzo się troszczył, ale którym stawiał też trudne zadania. Uczył życia w odpowiedzialności za siebie i za innych. Arcybiskup podkreślał, że nauka św. Jana Pawła II ma być zapisana nie tylko na sztandarach, ale przede wszystkim w naszych sercach, umysłach i postępowaniu. Po wspólnej Mszy Świętej poszliśmy przed cudowny obraz Maryi i tam zawierzyliśmy naszej mamie siebie i nasze rodziny. To był dla nas wszystkich wyjątkowy czas. Pragniemy, by św. Jan Paweł II żył w nas i działał przez nas.
Lepsza szkoła
Nauczycielki języka polskiego- Bogusława Patej i Magda Danielak wraz z uczniami klas, w których uczą , uczestniczą w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Lepsza szkoła", który bada i monitoruje postępy uczniów. Dzięki temu mogą także porównać swoje wyniki na tle poszczególnych klas , szkoły i kraju
cer.pdf
Otwarcie kompleksu lekkoatletycznego
15 października przy Szkole Podstawowej w Zbuczynie oddano do użytku kompleks lekkoatletyczny. Składa się na niego: boisko piłkarskie z bieżnią owalną i prostą, boisko do siatkówki plażowej, rzutnia do pchnięcia kulą oraz skocznia do skoku w dal i trójskoku. Obiekt powstał ze wsparciem finansowym ministerstwa sportu. Co ciekawe, starali się o to nie tylko lokalni politycy, ale i znani sportowcy, którzy poparli projekt gminy swoimi rekomendacjami. – Są z nami nie od dzisiaj. Lidia Chojecka prowadzi w naszej szkole projekt „Lekkoatletyka dla każdego”, który promuje sport wśród młodzieży. Tomasz Jaszczuk też swoim przykładem pokazuje, jak ważny jest sport i że w każdej miejscowości, na każdym terenie można uzyskiwać sukcesy w sporcie – mówi dyrektor szkoły, Monika Wojciechowska.
więcej w linku
16 edycja konkursu „Słowo – dar i tajemnica”
„Słowo - dar i tajemnica”, Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Karola Wojtyły – Jana Pawła II, po raz szesnasty zgromadził w siedleckiej Sali Białej młodzież, która postanowiła zmierzyć się z niełatwymi tekstami papieskimi i wierszami poświęconymi Janowi Pawłowi II. Recytatorzy prezentowali się w dwóch wiekowych grupach. W obu, komisja artystyczna w składzie: Maciej Czapski, Agnieszka Osmólska-Ilczuk i Joanna Janus, nie przyznała pierwszych nagród
Oto lista nagrodzonych uczniów z ostatnich klas gimnazjum i klas VI-VII szkół podstawowych:miejsce II (ex aequo): Alicja Podniesińska (Gimnazjum w Strzale) i Magdalena Chomka (SP w Zbuczynie)
więcej w poniższym linku.....
Wycieczka do kina w Siedlcach
Uczniowie naszej szkoły z klas IVa i IVb pod opieką p. Edyty Radzikowskiej, p. Natalii Kondraciuk i p. Renaty Biardzkiej w dniu 5 października uczestniczyli w wycieczce do kina w Siedlcach, by obejrzeć film „Biały Kieł”. Film jest pierwszą animowaną adaptacją przetłumaczonej na 89 języków powieści Jacka Londona pod tym samym tytułem. Akcja filmu rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku na terytorium północno-zachodniej dzisiejszej Kanady, a częściowo Stanów Zjednoczonych, do których należy półwysep i stan Alaska. Opowieść o sympatycznym czworonogu, w którego żyłach płynie zarówno krew psa, jak i wilka jest pełna przygód, mądrości i wzruszeń.
Europejski Dzień Języków Obcych w naszej szkole
Już od kilku lat organizowany jest w naszej szkole Europejski Dzień Języków. W tym dniu podkreślamy znaczenie znajomości języków obcych we współczesnym świecie. W tym roku postanowiliśmy wykorzystać ten czas na naukę poprzez zabawę oraz sprawdzić wiedzę i umiejętności lingwistyczne uczniów w praktyce.
5Wychowankowie najmłodszych klas naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Flagi świata”, który polegał na udekorowaniu flag z różnych kontynentów. Zwycięskie prace zostały wyeksponowane podczas międzyklasowych rozgrywek językowych, które odbyły się 26 września br. w dwóch kategoriach wiekowych: kl. IV – VI SP oraz kl. VII, VIII I III GIM. Na forum szkoły trzyosobowe drużyny reprezentujące każdą klasę, konkurowały ze sobą w quizie językowym, prezentacji strojów „obywateli świata”, mówieniu „dzień dobry” w rożnych językach oraz przedstawieniu spotu reklamowego, promującego naukę języków obcych.
Zwycięzcami zmagań językowych w kategorii klas młodszych SP zostały klasy IV „a” oraz V „c”, zaś w klasach starszych – klasa IIIc.
Zwycięzcom gratulujemy wiedzy ogólnej, kreatywności i zaangażowania, a wszystkim uczestnikom rywalizacji językowych –za wspólną zabawę. Poprzez organizowanie Europejskiego Dnia Języków po raz kolejny pokazaliśmy uczniom, iż uczenie się języków innych krajów pomaga nam wzajemnie się zrozumieć, przekroczyć różnice kulturowe oraz przy okazji dobrze się bawić.
Zespół nauczycieli języków obcych
Archiwum Aktualności